Innehåller spoilers för tidigare delar i serien.

Författare: Katharine Kerr
Originaltitel: The Dragon Revenant
Serie: Deverry, #4
Förlag: Grafton (1993)
Antal sidor: 495 sidor
Recensionsexemplar: Nej.
Deverrys provinser har i åratal sjudit av oro under ytan. När Rhodry Maelwaedd, den enda arvtagaren till Aberwyn, kidnappas eskalerar konflikterna. Hans älskade Jill och alvtrollkarlen Salamander är inställda på att rädda honom och reser till det avlägsna Bardek, där Rhodry hålls fången. Den odödliga trollkarlen Nevyn är bunden till Deverry av skyldigheter och omständigheter, upptäcker att kungarikets problem kan spåras till en enda källa: en mästare av den mörka magin, som hålls om ryggen av ett ondskefullt nätverk som sträcker sig över havet. Nu förstår Nevyn att även han luras till Bardek och in i en subtil, dödlig fälla särskilt utformad för honom.
Dragonspell är den fjärde boken i serien och den som avslutar den första akten i Katharine Kerrs fantasyepos. Världen utvidgas till att omfatta även det mystiska landet Bardek, ett hopkok av diverse olika kulturer, både asiatiska och afrikanska, på ett sätt som stundtals luktar lite unket. Men även här har Kerr lagt ned hjärta och själ i att skapa en värld med en intern logik som får den att kännas verklig.
För första gången utspelar sig boken dessutom helt i nutid. Dragonspell är ett fartfyllt, spännande äventyr där Jill och Salamander letar efter en nål i en höstack: Rhodry, som har sålts som slav. Han har inga minnen av sitt tidigare liv, men anar att den historia som folk försöker slå i honom inte stämmer. Tempot i denna del av serien är mycket högre och saknar i stort sett transportsträckor.
Även magin är mer närvarande i Dragonspell, eftersom Jill börjar acceptera sitt öde och lära sig dweomer från Salamander. Kerr har byggt upp ett genomtänkt magiskt system, vilket krävs för att det ska bli riktigt övertygande i en fantasyroman.
Dragonspell är ett tillfredsställande avslut på den första akten av serien, som inte väjer för att ta den svåra vägen istället för att ge läsaren ett enkelt lyckligt slut.

Andra delar i serien
Daggerspell (recension)
Darkspell (recension)
Dawnspell (recension)
Dragonspell
A Time of Exile
A Time of Omens
Days of Blood and Fire
Days of Air and Darkness
The Red Wyvern
The Black Raven
The Fire Dragon
The Gold Falcon
The Spirit Stone
The Shadow Isle
The Silver Mage
Sword of Fire
Har hört talas om författaren. Får kika närmare på detta.
Hon är värd att läsa 🙂
Pingback: Månadsrapport: April 2020 - C.R.M. NilssonC.R.M. Nilsson