Idag jobbar jag min sista dag innan jag går på semester. Min semester sträcker sig över i princip hela juli, så jag hoppas på ett bättre läsflyt än i juni. Men jag har varit så fruktansvärt trött att det knappt har gått att läsa.
Dessa fyra böcker vill jag särskilt hinna med på min semester:

- Borta med vinden av Margaret Mitchell var min mormors favoritbok. Det här är också hennes exemplar, som har stått i mina hyllor och väntat på rätt tillfälle. Hyllvärmare.
- Tant Gredelin på turné av Anna-Lena Stålnacke är andra delen om Vivis vintagebutik. Den här gången drar de runt i en liten buss runt Sverige. Bokreafynd från i år.
- Husband Material av Alexis Hall är inköpt enbart för semesterns skull. Jag läste första delen i maj och förälskade mig i Luc och Oliver.
- Atalanta av Jennifer Saint har jag också köpt för semesterns skull. Det har blivit många omtolkningar av grekisk mytologi i år, men jag kan nog klämma in ytterligare en.
Har du läst någon av dessa? Går du på semester nu eller har du redan haft din?