Innehåller spoilers för första boken.

Författare: W. Bruce Cameron
Originaltitel: A Dog’s Journey
Översättare: Torun Lidfelt Bager
Serie: Mina liv som hund, #2
Förlag: Louise Bäckelin Förlag (2019)
Antal sidor: 316 sidor
Recensionsexemplar: Nej.
I sitt liv som Buddy har denna trogna hund återförenats med sin pojke, Ethan. Men Ethan är nu gammal och sorgen blir stor när han går bort före Buddy. Men när hundens tid kommer, då vet han att de ska återförenas. Men riktigt så blir det inte. För han blir snart varse att Ethans barnbarn, Clarity, behöver hjälp. Så när Buddy dör återföds han igen: denna gång för att ta hand om Clarity, eller CJ som hon senare kommer att kallas, genom hennes struliga uppväxt. Det står snart klart att CJ verkligen är i stort behov av en hunds hjälp.
Strax innan bokrean såg jag A Dog’s Journey, som är baserad på denna bok – men det upptäckte jag inte förrän först senare, och blev då sugen på att läsa något mer av W. Bruce Cameron. Jag tyckte att debuten Mina liv som hund var riktigt charmig. Därför blev jag riktigt glad att hitta En hunds bästa vän på bokrean.
En hunds bästa vän är minst lika charmig som sin föregångare. Jag tycker att Cameron har en förmåga att skriva rätt trovärdigt ur en hunds perspektiv. Det känns som om han har läst in sig på hundpsykologi och använt det när han har förmänskligat den här hundens olika reinkarnationer. Jag tycker om de många olika levnadssituationer för hundar som han skildrar och att han kanske lite särskilt synliggör den pressade situation som djurhemmen i USA verkar under.
Däremot måste jag kommentera den usla korrekturläsning som En hunds bästa vän har blivit utsatt för. Och varför är dålig korrekturläsning just så vanlig med översatta böcker? Jag är inte den som stirrar mig blind på fel, men jag blir faktiskt vansinnig när man kallar karaktärer för fel namn. Som händer upprepade gånger i den här boken. En av hundens inkarnationer heter Molly och ibland står det att Molly gör saker när det är helt klart att det rör sig om människan CJ. För att inte nämna baksidestexten! Den som har skrivit den har uppenbarligen inte ens läst boken.
Men historien i sig och Camerons gestaltning av hundarnas inre liv är så pass bra att uppväger det dåliga. En hunds bästa vän är varm, charmig och lite smått sorglig.

Andra delar i serien
Mina liv som hund (recension)
En hunds bästa vän
Pingback: Månadsrapport: Maj 2021 - C. R. M. NilssonC. R. M. Nilsson